statistics-03.jpg

Miért kell 200 órát dolgozni egy egyperces animációs videón? – 2. rész

„Csinálj valami jópofát, én meg lekamerázom” jellegű jelenetek megörökítésén edződött érdeklődők kérdezik, hogy: „Kellene valami videó a cégről, mennyibe lesz?” Sóhajtsunk mélyet, számoljunk tízig, és beszéljük ezt meg.

Először azt, hogy mi nem célja egy animációs üzleti videónak

Nem esti mese, nem buli videó, nem krimi, nem művészfilm, nem háttérzaj és nem családi összejövetelek hangulatjavító eszköze. Az a dolga, hogy max. 1-2 percben, lényegre törően, kiskanálnyi humorral, érzelmeket megmozgatva bemutassa, hogy egy cég vagy annak terméke milyen valós emberi vagy céges problémára kínál megoldást, hogyan teszi ezt és milyen előnyökkel. Marketing videó, aminek az a dolga, hogy tájékozott vevők sokaságát vonzza be, és jelentősen növelje a cég bevételét.

Ezzel szemben a „kellene valami videó, mennyibe lesz?” kérdés olyasmit sugall, hogy nem számít, csak legyen valami háttérzajnak való. Esetleg azt, hogy „fogalmam sincs mire jó ez az egész, nem is nagyon hiszek benne, de ez a divat, veszek én is magamnak másfél kilóval, de az olcsóbbikból, ha engedsz az árból”. Ilyen esetekben máshoz kell fordulni, mi nem tudunk segíteni.

Ha egy cég a tudását, pénzét, évek munkáját és hitét fekteti a termékébe, akkor azt ehhez passzoló hozzáállással célszerű megmutatni a világnak is. Egy jó videónak ugyanazt a hitet kell tükröznie. Az lesz ugyanis a cég vagy a termék egyik hírnöke, mindenhol egyszerre tevékenykedő értékesítője. Az egyik leghatékonyabb eszköz, ami a lényeget a vevő elé tárja, és vásárlásra invitálja.

Ezért az első lépés a cég és a termék alapos megismerése

Minden apró részlet fontos lehet. Nem azért, hogy telezsúfoljuk vele a videót, hanem azért, hogy legyen miből kiszűrni a legfontosabb, legérdekesebb (a kettő nem feltétlenül ugyanaz) és a vevő számára legérthetőbb mondanivalót. Milyen a termék tipikus vevője, milyen problémákkal küszködik, hogyan viszonyul a konkurensekhez, mitől érzi jól magát, stb…

Majd ezt a kazalnyi tudnivalót rostáljuk, újraértelmezzük és megformázunk belőle egy 150-200 szóból álló történetet. Itt nem a Star Wars 18-ra kell gondolni, hanem egy termékbemutatóra, amiben nem csak száraz adatok vannak. Ehhez sokszor elég egy életből vett hasonlat, egy kis humor, amire a néző odafigyel, mert magáénak érzi. Azért célszerű beleférni 200 szóba, mert különben a videó másfél-két percnél hosszabb lesz, és azt az interneten keresgélő vevőjelölt nehezen tűri. Témától, közönségtől függő kivételek persze lehetnek.

Röviden elmondani sokat, ez a dolog egyik legnehezebb része. Nem nagyon akad rá példa, hogy a videót megrendelő cég ennek a szempontnak megfelelő, kész forgatókönyvvel induljon neki a feladatnak. Egy-két hét egyeztetés és gondolkodás (a 200 munkaóra bő negyede, harmada) is rámehet, mire sikerül, és ekkor még hozzá sem fogtunk magához a videóhoz.

Miért kell 200 órát dolgozni egy egyperces animációs videón? – 2. rész
Share this post