statistics-10.jpg

Tényleg a sablon marketing videó a legjobb a reklám klisék ellen?

Tényleg a sablon marketing videó a legjobb a reklám klisék ellen?

Kicserélhetjük egy viccben a neveket, majd elsüthetjük újra és újra, de ettől még nem leszünk a társaság középpontja. Viszont szerezhetünk vele kínos perceket mindenkinek. Hasonló helyzetbe sodorhatja a cégét a „testre szabható”, sablon patronokat durrogtató marketing videó.

Az a jelenet megvan, amikor a képernyőre beúszik a sematikus ember rajza és megszólal a hang?
Ő itt Józsi. Józsi szomorú, mert fáj a haja és nem tudja, mit csináljon (kérdőjel a feje fölött). De te ne legyél olyan, mint Józsi! Te vegyél Csubakka sampont, mer’ az neked jó. Kuponért most kettőt is kaphatsz. Logó, email, telefon, snitt.

A következőben ugyanennek a figurának Géza néven a körmével vannak nehézségei. A „sorozat” többi részei, pedig a könyvelő szoftvert, a villanyfúrót és az életbiztosítást tukmálják hasonló lendülettel a jobb sorsra érdemes közönségnek, de legalább a logó az email cím és a telefonszám egyedi.

Nem tudom, vajon a bolygó melyik pontján rohan vásárolni a vevő az efféle kínzás hatására, és le sem merem írni, mit gondolhat ügyfeleiről az a cég, aki így kelti fel az érdeklődést a termékei iránt. Mégis szép számmal születnek ilyenek, amiből két dolog is következhet:
  • A.) Lehet, hogy nincs is igazam, csak rossz az ízlésem. Lehet, hogy a vásárlók igenis imádják az efféle „történeteket”, és ezt a „Csubakka samponok” eladási számainak meredek növekedése is igazolja.
  • B.) De az is lehet, hogy igazam van, és éppen tanúi vagyunk egy feljövőben lévő marketing eszköz, az animációs storytelling lejáratásának, még mielőtt elterjedhetne. A fent említett példák miatt utálják az emberek a bugyuta marketing kliséket. És az ilyenek miatt mondják a vállalkozások, hogy a videó egy hülyeség, nem ér semmit. Pedig csak a vásárlót hülyének néző videó sztorival van a baj.

Az A.) esetben, akár véget is érhet a cikk, mert az az ág annyira egyértelmű és pozitív, hogy nincs mit hozzátenni.

De ha a B.) verzió az igaz, és tényleg ezt utálják a nézők, akkor miért erőlteti mégis sok vállalkozás. Nem tudok jobbat, minthogy azért, mert olcsó. A marketing befektetés haszna mindig kérdéses, de legalábbis nem tervezhető pontosan. Ezért Magyarországon az ilyen beruházásnál legtöbbször nem az a szempont, hogy sokat hozzon a konyhára, hanem, hogy keveset vigyen. Mindegy milyen, csak legyen valami, de akkor már olcsón. Erről egy sztori jut az eszembe:

Képzeljük el, hogy a marketing szakma kitalál egy új trendet: aki ad magára valamit, az saját repülővel utazgat mindenhova, mert az szárnyakat ad a vállalkozásnak. A magyar vállalkozó sem akar lemaradni, repülőt vesz. A trend-nek már látszólag megfelel, de a költségeken spórolni kellene, ezért inkább lassan repül, hogy kevesebb kerozin fogyjon. Mindegy, hogy így épp az egyik előny, a gyorsaság vész el, úgyis csak az a lényeg, hogy lássák a repülőt. De ekkor közbelép a fizika. Amikor a nagy spórolásban a repülő sebessége egy kritikus szint alá csökken, nem az lesz a legnagyobb probléma, hogy megnő a menetidő, hanem, hogy lezuhan a gép! Tudják, mert bekavar az a felhajtóerő nevű dolog.

Na, hát így van ez a „konzerv” marketing videókkal is. Azok is zuhanásba vihetik a céget, csak nem a fizika, hanem a vásárlói pszichológia tréfája miatt. Honnan veszem ezt? Itt van rá egy mérésekre alapozott statisztika:

Tényleg a sablon marketing videó a legjobb a reklám klisék ellen?
Share this post