statistics-05.jpg

A storytelling kellékei: sztori – videó – animáció

A storytelling kellékei: sztori - videó - animáció

Úgy tűnik, a marketing kezdi újragondolni az általa keltett „hangzavar” fülsértő hatását és visszatér a jó öreg történet mesélés módszeréhez. A storytelling ősi, de az eszközök újak. A sztori már az online térben terjed, és nem a törzs öregjei közvetítik, hanem az Internet legnépszerűbb hírvivője, a Youtube videó, ami világ újító hajlamú részein egyre többször animációs videó.

De mielőtt villámgyorsan kamera módba kapcsolná a telefonját, vagy feltenné az „Egyszer volt, hol nem volt” lemezt, várjon egy kicsit, mert a részletek nélkül elsikkadhat a lényeg és a végén megint itt maradunk az idegesítő zajban.

Rendben, hogy itt vannak ezek a „sztori, videó, animáció” szavak, de egymáshoz kapcsolva érdekesebb eredményt kapunk, mintha csak úgy egymásra dobáljuk őket.

Sztori

Ha egy társaság hangulatát feldobják a jópofán kiszínezett sztorik, miért tennénk másként az online térben az ügyfelekkel? Bárgyú, erőltetett „mesére”, burkolt vagy direkt tukmálásra az ügyfél sem vevő, sőt! A storytelling marketing elgondolkodtat, megnevettet, szórakoztat. Nem felsorolja egy termék száraz adatait, hanem kiemeli egy-két érdekes tulajdonságát, de azt is szinte észrevétlenül. A jó sztori nem terméket akar eladni, hanem érzelmet kelt. (Ezzel persze végső soron eladja a terméket.) 30% tényt ágyaz 70% történetbe, és az a jó, ha csak kevés szöveggel, sok vizuális ingerrel. Hogyan? Hát, van ez az „egy kép felér 1000 szóval” mondás! Szóval képpel. Sőt akár több ezer képpel, amit, ha elég gyorsan egymás után mutogatunk, videó lesz belőle.

Videó

Ha az alap jó sztori, akkor a felépítmény a jó előadás. Ha írott szöveggel tálaljuk, értékes közönséget veszíthetünk, mert egyre többen lusták olvasni. Szerencsére gyorsabban, könnyebben érthető forma, ráadásul épp sláger is, a videó. Akkor állítsuk a marketingest (ügyvezetőt, tulajdonost, vagy a szomszédot) a kamera elé, hogy mondja el a mesét? Esetleg. De csak ha kiváló standup komikus, szórakoztató színész, vagy szimplán csak jópofa az illető. Sajnos a cégvezetők többsége nem erről híres, így ez nekik nem is áll jól, és jó esetben ezt tudják. Rossz esetben nem, így bátran kamera elé állnak, ami elég gyorsan leegyszerűsíti az ilyen videók nézettségi statisztikáit. Hacsak nem annyira sz…r a végeredmény, hogy direkt ezért osztják meg százezrével, de erre inkább ne építsünk.

A mese „videósításának” akkor van értelme, ha jobb, érthetőbb lesz tőle a sztori. Ha a vizuális információ annyira beszédes és érdekes, hogy kevesebb szöveggel is sokkal gyorsabban beégeti az üzenetet, mert egyszerre két érzékszervre is hat. Ha ez nem teljesül, a fagyi visszanyalhat. A „beszélő fej” videók legtöbbször ilyenek, mert nincs bennük érdekes látvány. Hiányzik belőlük a videó műfaj lényege, a beszédes képi információ. (Már bocsánat, de az ügyvezető feje nem számít annak, még akkor sem, ha beszél.)

Minőségi sztori mesélő videót csinálni nem könnyű a történetet életre keltő, mozgalmas látvány nélkül. Bőven vannak helyzetek, amikor ilyesmit profin, élő videóval szinte lehetetlen, és/vagy borzasztó költséges összehozni. Ha esetleg nem tudta: a Star Wars űrbéli jeleneteinek forgatásával annyi macera volt a világűrben, hogy inkább makettekkel, később animációval oldották meg a dolgot, de azért így sem lett rossz. El tudja képzelni ugyanezt a sikert egy sima regénnyel? Jó, tudom, a Star Wars nem marketing célból készült, de a színvonalas reklám videók lassan ugyanilyen sikeresek.

Animáció

A marketing célú animációs storytelling videó NEM Hófehérke, Donald kacsa vagy Lolka-Bolka! Bár akár lehetne, ha épp bio almát kell reklámozni, ami nem mérgez. Animálni lehet szinte bármit. Megmozgatja, vagy felgyorsítja, ami az életben nem mozog, kiszínezi, ami színtelen, és láthatóvá teszi, ami nem az. Megelevenednek az elektromos töltések, érthetővé válik a részecskeszűrő, és kirepül az űrbe a Millenium Falcon (pedig valójában nem is). Két egymást kergető háromszög a képernyőn hasonló érzelmeket indít be, mintha Bruce Willis üldözné a negatív hőst. Csak utóbbit lefilmezni k…va drága lenne, plusz a forgatáshoz egy hétre le kellene állítani a forgalmat a pesti alsó rakparton.

Szóval animációval szinte minden elérhető, ami a sztorit szórakoztatóvá teszi. Kombinálható élő felvétellel, így még arra is képes, hogy az unalmas „beszélő fej” videót szórakoztató műsorrá varázsolja. És ez a lényeg, mert megosztják és emlékezni fognak rá. És amíg az alkotó pihen, a történetét viszi az Internet szele.

A többi már a termék dolga.

A storytelling kellékei: sztori – videó – animáció
Share this post